רשימת מאמרים

הטיפול שהקים משותקים מכסא גלגלים! טיפול בתא לחץ

29/05/2017

הטיפול המהפכני שמחולל פלאים בעולם הרפואה: הטענות לפיהן יש מכונה שמי שנכנס אליה יכול לשפר את יכולת החשיבה שלו או שיש צינור פלדה שמשותקים נכנסים אליו ויוצאים ממנו כשהם קמים מכיסא הגלגלים, נשמעו בתחילה לא הגיוניות. גם לא הסיפורים על קשי תפיסה שהחלו פתרון לקרוא ועל מגמגמים שהתחילו לשיר, או על מכונה שעוצרת את ההזדקנות ולפעמים מחזירה את המוח שנים אחורה. אלא שהטענות הללו לא בהכרח דמיוניות.

היכן ציפור הנפש? חוקרים ישראלים מחפשים את הרשת המודעת במוח

04/11/2016

מהי התודעה וכיצד היא נוצרת?
כל העדויות מראות שהתודעה נוצרת במוח, אך כיצד חוקרים מבנה כה מורכב ומסובך?
שאלות אלו לא נפתרו עד היום, אך אנחנו בהתקדמות מתמדת. הכלי המתמטי שמשתמשים בו כיום כדי להתמודד עם מורכבות גדולה נקרא "תורת הרשתות", ובעזרתו אנו חוקרים את פעילות המוח. אנו ממפים את תאי העצב והקשרים ביניהם לרשת ומתוך מבנה הרשת חוקרים את פעילות המוח. אחד הרעיונות כיום הוא שהתודעה היא תכונה שנוצרת בעקבות הפעילות של כל הרשת יחדיו.
במחקר זה, שנעשה במחלקה לפיסיקה של אוניברסיטת בר אילן, גילינו את היררכיית עיבוד המידע במוח ואת אזורי הרשת הכי מקושרים. אזורים אלו יוצרים מבנה על שמתפרס על כל אזורי קליפת המוח. המבנה הזה יכול ליצור תכונות חדשות ומורכבות כמו תכונת התודעה.
בסרטון זה תגלו מהי תורת הרשתות, באיזה שיטות השתמשנו במחקר זה כדי לחקור איך תכונות חדשות יכולות לנבוע מתוך פעילות של קודקודים רבים, במה דומה הרשת המוחית לרשת האינטרנט ובמה היא שונה ממנה ומהן תוצאות המחקר.
המחקר הוא חלק מעבודת הדוקטורט של ניר להב, נערך בהנחייתם של פרופסור שלמה הבלין וראובן כהן (מהמחלקה למתמטיקה של אוניברסיטת בר אילן). לקחו בו חלק ברוך כשרים, קובי פלקס, אתי בן סימון ועדי מרון כץ.

לסרטון על המאמר:

למידע נוסף על הקשר בין המחקר לבין חקר התודעה, המאמר הפופולרי "היכן ציפור הנפש? חוקרים ישראלים מחפשים את הרשת המודעת במוח" בבלוג חופשי ומאושר":
http://www.tapuz.co.il/blogs/viewentr…

למאמר המקורי שפורסם בעיתון המדעי New Journal of Physics באוגוסט 2016:
http://iopscience.iop.org/article/10….

Does co-morbid obsessive-compulsive disorder modify the abnormal language processing in schizophrenia patients? An FMRI study.

29/09/2016

עבודה זו בחנה, האם המרכיב האובססיבי- קומפולסיבי (OCD) בקרב חולים סכיזופרנים משנה את העיבוד השפתי הלקוי בקרב חולים סכיזופרנים , בעזרת הדמיה תיפקודית של המוח. התוצאות מראות שהמרכיב OCD לא משפר את הליקוי השפתי בחולים סכיזופרנים. החולים הסכיזופרנים ב2 הקבוצות (עם ובלי OCD)- מראים ירידה בלטרליזציה שפתית במוח בניגוד לחולי OCD ואנשים בריאים.

Machine learning fMRI classifier delineates subgroups of schizophrenia patients.

29/09/2016

מאמר זה השתמש בשיטת למידה חישובית על דאטה מבדיקות הדמיה תפקודית בזמן מטלה קוגנטיבית של שתי קבוצות חולים (קבוצה אחת כללה חולים סכיזופרנים והקבוצה השנייה כללה חולים סכיזופרנים עם תסמינים אובססיביים קומפולסיביים) על מנת לאפיין את המכניזם המוחי המעורב בכל אחת מקבוצות החולים. שיטה זו סיווגה באופן מוצלח בין 2 הקבוצות חולים , והניבה תוצאה מובהקת (91% דיוק) על סמך פעילות שונה באזור פריאטלי ימני.